Prof. Dr. Çavlan Çiftçi, Prof. Dr. Cemşid Demiroğlu


Eğitimci bir aileden geliyorsunuz, yatırım yaparken bu kimlik sizi ne kadar etkiledi ?

Evet, Babam İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Profesörü Prof. Dr. Cem’i Demiroğlu, çok iyi bir eğitimci olmasının yanı sıra 4 dönem İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’ne seçilmiş ve 2 yıl da YÖK üyeliği yapmıştı. Kardiyoloji Anabilim Dalını ilk kuran, kalp-damar cerrahisini ve anjiyografiyi Türkiye’ye ilk getirendir. Bu köklü akademik aile bütünlüğü benim her yaptığım sağlık yatırımında akademik çalışmaların, bilimin kısacası 2006 yılında kurduğumuz Demiroğlu Bilim Üniversitesi’nin vazgeçilmezi oldu. Çünkü yapmış olduğunuz her yatırım ancak bilimsel yenilikler ve teknolojideki ilerlemelerin hızla akademisyenlerce uygulamaya konulmasıyla sürdürülebilir oluyor. Sağlığa yapılan yatırım bilim ve insanlığa yapılır. Hekimliğin bilimsel hizmet yönü ancak üniversite çatısında donanım gücü ile olur. Tüm hekimler ömürleri boyunca aslında birer çırak ve öğrencidir. Ömür boyu eğitim ve usta-çırak ilişkisi bütünlüğü de en güzel akademi camiasında oluşur.

İYİ TIP ADAMI YETİŞTİRMEK İSTİYORUZ

Eğitim yatırımları yaparken önceliğiniz nedir ?

Kaliteden ödün vermemek. Öğrencilerimizi, ülkemizin sağlık sorunlarını bilen ve bu sorunların üstesinden gelebilecek bilgi, beceri ve tutumlarla donanmış bir şekilde yetiştirmek isteriz. Ayrıca mesleğini etik kuralları gözeterek uygulayan; araştırmacı ve sorgulayıcı olan; kendisini sürekli olarak yenileyip geliştiren; uluslararası düzeyde kabul edilen ölçütlerde alanında uzman hekimler yetiştirmek.

MÜTEVELLİ HEYETİM AKADEMİSYENLERDEN OLUŞUYOR

Sağlık mı, eğitim yatırımı mı sizi daha fazla heyecanlandırıyor ?

Ben sağlık ve eğitim yatırımını birbirinden ayrılmaz bir bütün olarak görüyorum, adeta bu bir terazi dengesidir. Sağlık yatırımı eğitim yatırımıyla aynı kefede olmak zorunda; eğer sağlık yatırımı daha öne çıkarsa eğitim geri planda kalmışsa, yapmış olduğunuz sağlık yatırımı sürdürülebilir olamaz, amacına ulaşamaz. Eğitim yatırımı kaçınılmaz sağlık yatırımını gerektirir. Çünkü sağlık eğitimi ya da tıp eğitimi ancak iyi bir sağlık yatırımı üzerine inşa edilebilir. Bu nedenle sağlık yatırımı ve eğitim yatırımı beni aynı eşitlikte heyecanlandırıyor. En sevdiğim iş, eğitim ve sağlık. Bu nedenle de Mütevelli heyetimin tamamı bilim adamlarından, profesörlerden oluşuyor. Ticari gayemiz hiç yok.Röportajın tamamına ulaşmak için tıklayın...